Utorok 25.7.2017, meniny má Jakub - poslať pohľadnicu
Verejná betaverzia - Pripomienky
29.03.2007 20:00
Aký význam má vzdelanie?

Aby si Robo nemyslel, že som beznádejný prípad nešťastnej ženy stratenej v ríši romantických snov, pridávam sem svoju prácu (interwiew s fiktívnou postavou vedca), v ktorej som rozoberala význam vzdelania. Takže poďme do toho:).

Aký význam má vzdelanie? Téma, ktorá zaujíma každého z nás. Aby sme vám priblížili názor vzdelaného človeka, vyspovedali sme pre vás Michala Daloka, mladého geológa.

1. Vážený pán Michal Dalok, chceme vám položiť zopár otázok, ktoré sa týkajú nás všetkých. Prečo je dobré vlastniť široký okruh vedomostí a aký to má vôbec význam?

Je to možno banálna otázka a moja odpoveď je jednoduchá a jasná: aby sme sa v živote nestratili. Život človeka nepozostáva len z inštinktívnych vnemov ako je to napríklad u živočíchov. Ľudstvo vlastní inteligenciu, ktorú potrebuje neustále rozvíjať a zveľaďovať. Nesmie ju nechať zapadnúť prachom. Už u malých detí sa objavuje túžba spoznávať svet. Na to, aby ho mohli pozorovať čo najpresnejšie, potrebujú byť vedení rodičmi. Je nutné, aby boli matka aj otec dostatočne oboznámení s prírodnými javmi, čo umožňuje ich správnu definíciu odovzdávanú deťom. Všetci neodvratne potrebujeme vzdelaných mladých ľudí, aby pomohli odvrátiť hrozbu budúcnosti. Vždy sa však nájde človek, ktorý je síce veľmi inteligentný, no svoje danosti využíva v náš neprospech, čo môže zapríčiniť dokonca aj našu záhubu.

2. Prečo hovoríte o hrozbe budúcnosti? Čo tento pojem znamená?

Možno to už nie je pojem, ale fakt. Cez internet, ktorý je vlastne tiež jedným z mnohých ľudských vynálezov, sa každodenne dozvedáme o hrozivom stave biosféry, o ničivosti príridných síl. Trápia nás tsunami, skleníkový efekt, nedostatok pitenj vody a mnoho ďalších problémov. Mnohí sa môžu začudovať: "Prečo tak odrazu? Veď pred pár rokmi sa o tom vôbec nehovorilo." Príroda sa pomiatla? Vážení, pomiatli sme sa my sami. Človek si to vynútil sám. Nevedomosť, či už náhodná alebo nútená, nás spoľahlivo vedie do brány smrti. Mnohí si nepripúšťajú holú pravdu, no s trochou hyperboly som to vysloviť musel. Pre informáciu, ešte prednedávnom nás tu bolo o 4 miliardy menej. 20. storočie bolo zautomatizované, prebehla vedecko-technická revolúcia a preľudnenie Zeme sa stalo holým faktom. Pribudli autá, výfuky, škodlivé plyny, svetové vojny, bomby, zbrane, atómové výbuchy, abnormálne ľudské pokusy... Je načase uvedomiť si následky a čo najrýchlejšie proti nim začať konať. Veď čo sa stane, ak sa naplnia predpovede? Treba im predchádzať! No sme natoľko osvietení a na takej mentálnej úrovni, že by to bolo možné?

3. Čo odporúčate, aby sme urobili? Nahnevala sa príroda natoľko, že sa nebude chcieť zrehabilitovať?

Čas sa vrátiť nedá. Musím to zopakovať, potrebujeme uvedomelých ľudí, ktorí prestanú viesť rýchly život, lebo ten podporuje zanedbávanie prírody a vôbec celého nášho životného prostredia. Svoje danosti a vedomosti by sme mohli využiť užitočnejšie a účinnejšie ako napríklad sledovaním rôznych bezduchých reality show a podobne. Veď stačí tak málo, stačí, ak prestaneme zahadzovať odpadky na kraj cesty a naštudujeme si polohu smetných nádob. Budeme recyklovať a hlavne upozorňovať. Nemusíme hneď spasiť svet, to sa ani nedá. Keby sa nenašlo priveľa takých, ktorí by nad mojimi slovami len mávli rukou, bolo by to oveľa jednoduchšie. Zatiaľ je to tak, že hádžem hrach na stenu. A nie som sám.

4. Myslíte, že slovenskí študenti sú na našich školách dostatočne oboznámení a majú vôľu vypracovať niečo viac ako len prázdne slová?

No, dúfam, že nás náš školský systém nenechá v kaši, ak sa mám ľudovo vyjadriť. Myslím si, že tí, ktorých to zaujíma, nájdu si potrebné informácie. Ja by som upozornil tých, ktorí sa k tomu stavajú negatívne. Rozumový pochod našej mládeže je často usmerňovaný drogami a alkoholom. Aj to je naša vina, môžeme si za to sami.

5. Zdalo by sa, že svet je už natoľko skazený, že sa nám už nenaskytá žiadna šanca na zmenu?

Nádej nikdy neumiera, šanca takisto. Viera v lepšiu budúcnosť je blízka nám všetkým. No nestačí sedieť a čakať na zázrak. Nič nepadá z neba samé.

6. A na záver, čo by ste odkázali našim študentom?

To hlavné: v jednote je sila. Možno sa jednotlivé vrtsvy obyvateľov delia na skupiny, či už národnostné, záujmové, alebo generačné, netreba si medzi sebou prestovať nevraživosť. Sám človek, sám vojak v poli. Deti, učte sa životu, učte sa v škole, no hlavne sa naučte chrániť prírodu. Potrebujeme všetky hlavy, všetky nápady.

7. Ďakujeme za rozhovor. Vaše slová určite neostanú nepovšimnuté. Globálne ekologické problémy sa časom dotknú nás všetkých. Ak- nezačneme konať. A čo k tomu potrebujeme? VZDELANIE!

Diskusia k článku [5]
Hlasovanie k článku
Hlasujte...
Priemerné hodnotenie (počet hlasov:3)
Môže byť
O autorovi
bloger začiatočník
 
Anini
Ak nepíšem, nedýcham... ak nedýcham, umieram... ak umieram, chytím pero a ďalej snívam. Dotknite sa mojich snov!
Archív autora
 
Júl 2017
PO UT ST ŠV PI SO NE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
Copyright © 2000-2013 centrumholdings.com - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.